28 Obserwatorzy
29 Obserwuję
dariuszkarbowiak1

Moje książki

Uwielbiam czytać, czasem piszę

Sztuka powieści. Wywiady z pisarzami - praca zbiorowa, Adam Pluszka, Dobromiła Jankowska
"Sądzę, że Conrad miał rację. Tak naprawdę nikt nie wie, czy świat jest realistyczny czy fantastyczny, a więc czy jest procesem naturalnym czy raczej rodzajem snu, który możemy, ale nie musimy dzielić z innymi.
Jorge Luis Borges."
Sztuka powieści. Wywiady z pisarzami - praca zbiorowa, Adam Pluszka, Dobromiła Jankowska
"Im większą władzę posiadasz, tym trudniej sprawdzić, kto cię okłamuje, a kto nie.
Gabriel Garcia Márquez "
Wzgorze psow - Jakub Żulczyk
"

Wy, młodzi, myślicie, że każdy z was jest pępkiem świata, że każdy wasz problem to wojna światowa. Że wszystko się kręci dookoła tych waszych problemów.Jesteście jak zabawki na korbkę. Nakręcane samochodziki. Takie samochodziki zasuwają ile wlezie, przed siebie, ale wystarczy jedno małe wybrzuszenie w podłodze, jedna mała nierówność, aby się wywaliły. I po zabawie. I cześć.

"
Ucho igielne - Wiesław Myśliwski
"Kiedy człowiek jest młody, nie wierzy, że będzie stary, a gdy jest stary, nie wierzy, że był młody."
Ucho igielne - Wiesław Myśliwski
"Młodość nigdy nie przemija. To ciała nasze przemijają. "
Państwo teoretyczne - Bartłomiej Sienkiewicz

Skończyłem "Państwo teoretyczne" w chwili gdy tragedia w Gdańsku w pełni ukazana została retoryczność państwa. 
Wiele lat temu przeczytałem "Co z tą Polską". Stawiane przez Lisa diagnozy okazały się niezmiernie celne. Tym razem esej napisany przez osobę, która miała bezpośredni wpływ na politykę. Mnie szczególnie zainteresowały kwestie dotyczące oświaty, relacji państwo-kościół, sprawa imigracji zarobkowej. Zastanawia mnie przede wszystkim dlaczego nie rząd PO i PSL nie zrobił nic w kwestii udemokratycznienia systemu oświaty. Rozumiem że dla PSL i tzw. prawego skrzydła PO poruszanie kwestii dotyczących Kościoła były niemożliwe do rozwiązania. Dlatego próżny płacz Sienkiewicza nad rozlanym mlekiem. 
Osobną sprawa to sprawa imigrantów, skoro nikt nie nagłaśniał jaka skala jest zapotrzebowania na rynku pracy w Polsce. Zostawienie przestrzeni dla prawicy i jej skrajnej odmiany. Narracja obawy przed obcymi, a nie publikowanie informacji o skali rodzimej przemocy. W konsekwencji mamy różaniec wokół granic i mord wewnątrz różańca.
Polecam książkę, której lektura skłania do refleksji.

Państwo teoretyczne - Bartłomiej Sienkiewicz
""Sukces Jarosława Kaczyńskiego polega na tym, że zawarł on sojusz z chamem" - stwierdza w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej znany filozof prof. Zbigniew Mikołajki."
Państwo teoretyczne - Bartłomiej Sienkiewicz
"Jak Polak ma myśleć z szacunkiem o swoim państwie, skoro na co dzień rozciąga się nad nim nieformalna, finansowa władza proboszcza, a do tego widzi pokorę i strach przed Kościołem w oczach liderów opozycji? (No przyznajmy, poza nowym wcieleniem SLD). Jak można skutecznie sprzeciwiać się polityce prawicy, nie uwzględniając jej strategicznego sojuszu z Kościołem."
Państwo teoretyczne - Bartłomiej Sienkiewicz
Ucho igielne - Wiesław Myśliwski
"Wszystkie pytania, jakie sobie w życiu zadajemy, sprowadzają się do tego jednego, czy warto było.

"
Z powrotem na ziemię. Spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich. - Andrzej Kajetan Wróblewski

Trochę powrót do dawnych lektur. Książka z 1980 roku w całości poświęcona polemice z książkami Ericha von Dänikena. Bardzo popularnego pisarza propagującego w swoich książkach, że życie pojawiło się za sprawą cywilizacji pozaziemskich. Widać musiały książki robić wrażenie, na polskich uczonych, skoro pojawiło się " Z powrotem na ziemię". Warto przeczytać książkę, choć zwolenników teorii von Dänikena już dzisiaj jest zdecydowanie mniej, a wiedza o cywilizacjach starożytnych znacznie większa. Jednak czy naukowcy są wstanie powstrzymać wyobraźnię rosnącą różne najdziwniejsze współcześnie teorie. Współcześnie całe rzesze ludzi wierzą w różnego rodzaju cudotwórców, płaskości Ziemi itp. Szkiełko laboratoryjne tego nie powstrzyma, bo czyta zdecydowaną mniejszość, a większość chce prostszych/cudownych tłumaczeń.

 
Mój szef jest idiotą - Thomas Erikson, Diana Hasooni-Abood
"Jest mnóstwo szefów, którzy nie powinni nawet dostać kluczy do biura. M.in.
• Szef, który oczekuje, że będziesz czytał w myślach.
• Szef, który chce podejmować wszystkie decyzje sam.
• Szef, który nie mówi nic wprost, ale liczy na to, że i tak zrozumiesz.
• Szef, który wymaga posłuszeństwa tylko dlatego, że jest szefem"
Miłość nie jedno ma imię - Pierre La Mure, Aleksandra Frybesowa
"Dobra żona to największy skarb, jaki może przypaść człowiekowi w udziale, nawet jeśli czasem wydaje mu się, że jest inaczej."
Miłość nie jedno ma imię - Pierre La Mure, Aleksandra Frybesowa
"Czasem mam wrażenie, że ludzie po to wymyślili religie, aby mieć powód do wzajemnej nienawiści i mordów... Więcej krwi przelano w imię Boga niż dla jakiejkolwiek innej sprawy. Z chwilą gdy w grę zaczyna wchodzić religia, ludzie tracą zdrowy rozsądek. A przecież wszystkie religie uczą dokładnie tego samego; wszystkie nakazują dobroć, wyrozumiałość, uczciwość..."
Miłość nie jedno ma imię - Pierre La Mure, Aleksandra Frybesowa
"Ale czy żyła kiedyś na świecie kobieta, którą chciałaby na męża anioła?"
Hannah Arendt i Martin Heidegger. Historia pewnej miłości - Antonia Grunenberg
"Gdy istnieje wolność polityczna, zasadza się ona na wspólnym działaniu wielu, którzy zmierzają do utworzenia wspólnoty charakteryzującej się poziomym podziałem władzy i poszerzeniem swobód obywatelskich."