27 Obserwatorzy
30 Obserwuję
dariuszkarbowiak1

Moje książki

Uwielbiam czytać, czasem piszę

Kiedy milość przemija

Widmokrąg - Wojciech Kuczok

„Widnokrąg” jak każdy zbiór opowiadań jest trudny do oceny. Na zbiór składają się opowiadania o miłości, ale raczej utraconej miłości. Miłości odległej znajdującej się gdzieś na krańcach widnokręgu wspomnień. Na mnie największe wrażenie zrobiło opowiadanie „Królowa żalu”. Nie będę zdradzał fabuły, aby nie stworzyć spojlera .
Kuczok zajął się tematem gasnącej miłości, która jest obecnie demonizowana. Każdy chce ją przeżyć uczucie tak żarliwe wzorując się na miłości Dantego do Beatrycze, lub całej masy przykładów z okresu Romantyzmu. Nie mniej jednak, jak każde uczucie kiedyś gaśnie i co wtedy? Następuje rozpad związku lub małżeństwa. Każdy po śmierci miłości wychodzi pokiereszowany, jedni bardziej inni mniej. Kiedy rozpoczyna się przedzerwanie (skoro istnieje przedwiośnie i przedzimie to dlaczego nie może istnieć przedzerwanie?) następuje właśnie to co napisał autor „Oto więc, kiedy To Jedno Życie, które ukochaliśmy, na zawsze gaśnie, kiedy staje się całe nieodwołalnie zamkniętą historią, nie możemy z tym, że niczego już nie można do niego dopisać…” Dopisał to za wszystkich, których dotknęło rozstanie z ukochaną osobą, w „Widnokręgu” Wojciech Kuczok.
Ciekawe jest wprowadzenie„Interludium” z zasugerowanymi utworami Chpina, kiedy je odtworzymy w trakcie czytania, możemy wzmocnić jeszcze bardziej odczuwanie tekstu.
Polecam