27 Obserwatorzy
30 Obserwuję
dariuszkarbowiak1

Moje książki

Uwielbiam czytać, czasem piszę

Wykłady amerykańskie. Sześć przypomnień dla przyszłego tysiąclecia - Italo Calvino, Anna Wasilewska

To moje pierwsze spotkanie z Calvino, którego zapoznałem za sprawą ostatniej książki Llosy. Sięgnąłem po „Wykłady…” i nie zawiodłem się, prawdziwa uczta dla czytelnika. W moim odbiorze dodatkowo okraszona wieloma wzmiankami o Borgesie. Dobrze jest czasem podglądać warsztat ulubionego pisarza (chodzi o Llosę) ale sama biografia czy autobiografia nie wystarcza. Właśnie sięganie po podobne książki, może skłonić do ciekawych przemyśleń na temat twórczości.

W posłowiu do książki Anna Wasilewska dodała, że Italio Calvino chętnie odwołuje się do modelu fizyki kwantowej, która zrywa z pojęciem ciągłości dodając „Każde doświadczenie zanurzone w czasie - tak indywidualne, jak zbiorowe - staje się nieciągłą sekwencją przypadkowych odłamków czasu, z których każdy stanowi zapowiedź możliwych rozwiązań, alternatywnych wariantów zmierzających do własnego końca bądź rozwidlających się w nieznanych kierunkach.”

Myślę sobie, że właśnie takim doświadczeniem jest książka, która trafia do naszych rąk przypadkiem, polecona przez kogoś, czytanie książek tworzy nas i przekierowuje nas na nowe nieznane kierunki myślenia. Po przeczytaniu każdej książki stajemy się inni i nie chodzi tu tylko że postarzeliśmy się o czas poświęcony na czytanie.

Polecam inspirującą książkę z zakresu teorii literatury.