27 Obserwatorzy
30 Obserwuję
dariuszkarbowiak1

Moje książki

Uwielbiam czytać, czasem piszę

Teraz czytam

Seks, narkotyki i czekolada
Paul R. Martin
Przeczytane:: 34/456 stron
No Logo
Naomi Klein
Przeczytane:: 134/528 stron
Wspomnienia brudnego anioła - Ewa Wojciechowska, Henning Mankell

„Nie sądź książki po okładce” – to znane zdanie z „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradbury'ego. Można parafrazować cytat stwierdzając nie rzucaj się na książkę po opinii wydawcy.
Przyznam się że jestem rozczarowany „Wspomnieniami brudnego anioła”. Zaczęło się dobrze. Znaleziony pamiętnik, i już przeczuwałem akcję zawiązującą się podobnie jak w „Cieniu wiatru” – C.R. Zafóna. No niestety, później było monotonnie jak przy obserwowaniu pasjonujących zawodów regat żaglówek na Olimpiadzie (przepraszam pasjonatów tego sportu). Jako powieść obyczajowa, niewiele tam obyczajowości. Najciekawszą postacią jest szympans Carlos, a fragment jak siedząc na dachu patrzy na dżunglę ale nie ucieka bo jego dom jest już gdzie indziej.
Wszystko dzieje się jak w dobrze opowiadanej bajce, no może dla dorosłych dzieci. Nie lubię bohaterów, którzy po dojściu do majątku w cudowny sposób w nie mniej cudowny rozdają go na lewo i prawo, a majątek nie doznaje uszczerbku. Fakt, że pierwowzór Hanny jako właścicielka domu publicznego w Afryce i płaciła wysokie podatki nie dowodzi że była naiwną altruistką. Romans bohaterki z tubylcem Mojżeszem, też wydaje mi się mało prawdopodobny.
Jednak to literatura A nie książka popularno naukowa. Czyta się dobrze dlatego można przeczytać. Dla mnie na 2/5