27 Obserwatorzy
30 Obserwuję
dariuszkarbowiak1

Moje książki

Uwielbiam czytać, czasem piszę

O życiu i śmierci: Upadek etyki tradycyjnej - Peter Singer, Anna Szczęsna, Anna Alichniewicz

Wydana w 1997 roku książka, zawiera stan wiedzy z przed blisko 20 lat. Jakie postępy poczyniła medycyna? Ktoś kto jest w temacie z całą pewnością odpowie. Dla mnie przedstawione przez P. Singera fakty w zupełności wystarczają aby utwierdzić się w przekonaniu do jakiego doszedłem pod wpływem wielu lektur.

Sam autor nie podaje rozwiązań dotyczących życia i śmierci, ale stawia wnikliwe pytania, na które czytelnik sam może udzielić sobie odpowiedzi. Nie mniej uważam, że sformułowane na końcu ksiązki nowe prawa etyki:

  1. 1. Uznaj, że wartość ludzkiego życia się zmienia.
  2. 2. Bierz odpowiedzialność za konsekwencje własnych decyzji
  3. 3. Szanuj pragnienie śmierci lub życia innej osoby
  4. 4. Sprowadzaj na świat dzieci tylko wtedy gdy są chciane
  5. 5. Nie dyskryminuj na podstawie przynależności do gatunku

Nic dodać i nic ująć. W dwutygodniku Forum z 2012 nr 35, w cyklu artykułów przedstawiono, że Człowiek wytępił przynajmniej dwa gatunki człowieka tj Neandertalczyka i Człowieka z Jaskini Denisowa. Co jeżeli nauka udowodni że zabijaliśmy bliskich nam krewniaków szympansy (98,4% DNA wspólnego)? A eksperymenty na zwierzętach, tylko dlatego, że są poddanym nam gatunkiem – jak podaje Biblia. Inne religie uczą że człowiek powinien współistnieć z cała przyrodą. Obrońcy życia zjadają mięso na Wielkanoc i nie widzą tu zasadniczej sprzeczności.

Fakt, że świat staje przed wieloma problemami moralnymi. Z jednej strony chęć uporania się z chorobami i potrzeba organów do przeszczepów. Singer udowadnia, że przy stanie medycyny sprzed 20 laty organy pobierane były jednak w jakimś stopniu od osób żywych. Kwestia tylko co nazwiemy istotą żywą. Wątek ten podejmuje film „Nie opuszczaj mnie” reż.  M. Romanek. Nie będę streszczał filmu, ale nasunęły mi się jakoś wspólne skojarzenia z książką i opisanym przeszczepem serca ze zdrowego szympansa, o którym wspomina Singer.

Rewelacyjna książka, Polecam, a pochwalę się że skompletowałem w różnych wersjach niemal wszystkie wydane w Polsce książki australijskiego etyka.