27 Obserwatorzy
30 Obserwuję
dariuszkarbowiak1

Moje książki

Uwielbiam czytać, czasem piszę

Żona inkwizytora - Jeanne Kalogridis

Dla mnie książka przeciętna. Czytam wszystko co jest związane z historią Półwyspu Iberyjskiego więc i „Żonę inkwizytora” J. Kalogridis też trafiła w moje ręce. Jestem trochę rozczarowany, w zasadzie książka jest przewidywalna, a w zasadzie jej zakończenie, gdyż pisana jest w formie wspomnień głównej bohaterki, która jeżeli wspomnienia napisała to musiała przeżyć.

Akcja jakaś naiwna, prześladowani Żydzi zachowują się jak tajne bractwo, nawet konwertyci. Te wszystkie chowane przedmioty kultu, tajne odprawianie modlitw i temu tam podobne. Gdzie w średniowiecznej Europie, a w Hiszpanii szczególnie, za domniemanie kąpieli w piątek można było trafić na stos. Izabela Aragońska (Katolicka) ukazana jest jednak w sposób odzwierciedlający jej naturę. Osoby, która szuka chwilowych sojuszy (w tym przypadku Żydów) aby uzyskać fundusze na prowadzenie wojny z Maurami, a następnie wzorem Filipa IV Pięknego (tego od „Królów przeklętych” M. Druana), przegnać swych wierzycieli na cztery wiatry. Stworzona postać Gabriela Hojedy jakaś taka miałka, w dzieciństwie zawadiaka a później łzawy erotoman.

Finał książki też trochę naciągany, dojść można do wniosku, że mają uzasadnienie Protokoły mędrców Syjonu. Tajna organizacja Żydów z Sewilli jako świetnie zorganizowana siatka przerzutów współwyznawców.

Pozytywną stroną książki jest to, że dobrze się czyta jest parę scen erotycznych – chyba dwie, opis tortur, elementy z Trzech muszkieterów ale nieudane. Na letnie wieczory można sięgnąć.