27 Obserwatorzy
30 Obserwuję
dariuszkarbowiak1

Moje książki

Uwielbiam czytać, czasem piszę

Teraz czytam

Seks, narkotyki i czekolada
Paul R. Martin
Przeczytane:: 21/456 stron
No Logo
Naomi Klein
Przeczytane:: 134/528 stron
We mgle czasów - Antonio Muñoz Molina

Jest to moje pierwsze spotkanie z Moliną i cała pewnością nie ostatnie. Książkę nabyłem do mojej biblioteczki gdyż tematycznie związana jest z wojną domową w Hiszpanii, temat który staram się zgłębić. Jednakże autor zafundował mi niesamowite przeżycia, nie tylko związane z perypetiami politycznymi i rodzinnymi głównego bohatera don Ignacio Abel. Na tle rozgrywającej się walki o władzę w Hiszpanii rozgrywa się romans życia bohatera. Na kartach książki pojawiają się autentyczne postacie jak darzony przeze mnie José Ortega y Gasset i wielu innych.

Opisy tak plastyczne, że czasami czuje się kurz niszczonego Madrytu, ale także zapach pościeli i smak podawanych potraw. Wielka dbałość o szczegóły, może niektórych nużyć mi jednak niezmiernie się podobało.

Ścierające się strony walczące o władzę w 1936 roku, w bezsensownym zabijaniu. Rozstrzeliwanie wrogów i zabijanie dla żartu i śmiech jakiego dokonano na psie niewidomego skrzypka grającego przy gruzach dawnego kościoła. W sposób obrazowy ukazując wrogów w każdym, to był największy dramat Hiszpanów, udzielenie schronienia komuś aktualnie ściganemu, który jeszcze niedawno był polującym na innych. Obawa o swoje życie nawet poprzez zapytanie o los podejrzanego. Pięknie oddaje dramat ludzi ogarniętych szałem zabijania.

Na tle dramatycznych wydarzeń rozgrywa się nie mniej dramatyczny romans, jakby autor chciał powiedzieć, że zawsze na miłość jest czas. Ale zarazem ukazuje stare porzekadło, że miłość wszystko zwycięży, ale skoro wszystko to,  to co dobre też.  I znowu popis mistrzowsko oddanego nastroju. Co łączy związek miłości i wojny? Może to, że tu i tu nie ma żadnych zasad. Ignacio jest żonaty, ma dwoje dzieci, a jednak okazuje się że spotkał miłość swego życia w osobie Judith. Jak w każdej wojnie mieszają się do niej obcy. W tej hiszpańskiej Hitler, Mussolini,  a w tej miłosnej także. Każda wojna jest okrutna, kwestia tylko czy jesteśmy obserwatorami czy jej uczestnikami.

Reasumują, bo pisać o książce można wiele, dla mnie rewelacja. Mimo rozmiarów z cała pewnością sięgnę po nią jeszcze raz.