27 Obserwatorzy
30 Obserwuję
dariuszkarbowiak1

Moje książki

Uwielbiam czytać, czasem piszę

Teraz czytam

Costello. Przebudzenie
Liliana Hermetz
Sztuka powieści. Wywiady z pisarzami
praca zbiorowa, Adam Pluszka, Dobromiła Jankowska
Elizabeth Costello
John Maxwell Coetzee
Człowiek-Bóg, czyli o sensie życia
Luc Ferry
Przeczytane:: 8/197 stron
Ucho igielne
Wiesław Myśliwski
Przeczytane:: 205/424 stron
Państwo teoretyczne - Bartłomiej Sienkiewicz

Skończyłem "Państwo teoretyczne" w chwili gdy tragedia w Gdańsku w pełni ukazana została retoryczność państwa. 
Wiele lat temu przeczytałem "Co z tą Polską". Stawiane przez Lisa diagnozy okazały się niezmiernie celne. Tym razem esej napisany przez osobę, która miała bezpośredni wpływ na politykę. Mnie szczególnie zainteresowały kwestie dotyczące oświaty, relacji państwo-kościół, sprawa imigracji zarobkowej. Zastanawia mnie przede wszystkim dlaczego nie rząd PO i PSL nie zrobił nic w kwestii udemokratycznienia systemu oświaty. Rozumiem że dla PSL i tzw. prawego skrzydła PO poruszanie kwestii dotyczących Kościoła były niemożliwe do rozwiązania. Dlatego próżny płacz Sienkiewicza nad rozlanym mlekiem. 
Osobną sprawa to sprawa imigrantów, skoro nikt nie nagłaśniał jaka skala jest zapotrzebowania na rynku pracy w Polsce. Zostawienie przestrzeni dla prawicy i jej skrajnej odmiany. Narracja obawy przed obcymi, a nie publikowanie informacji o skali rodzimej przemocy. W konsekwencji mamy różaniec wokół granic i mord wewnątrz różańca.
Polecam książkę, której lektura skłania do refleksji.

Państwo teoretyczne - Bartłomiej Sienkiewicz
""Sukces Jarosława Kaczyńskiego polega na tym, że zawarł on sojusz z chamem" - stwierdza w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej znany filozof prof. Zbigniew Mikołajki."
Państwo teoretyczne - Bartłomiej Sienkiewicz
"Jak Polak ma myśleć z szacunkiem o swoim państwie, skoro na co dzień rozciąga się nad nim nieformalna, finansowa władza proboszcza, a do tego widzi pokorę i strach przed Kościołem w oczach liderów opozycji? (No przyznajmy, poza nowym wcieleniem SLD). Jak można skutecznie sprzeciwiać się polityce prawicy, nie uwzględniając jej strategicznego sojuszu z Kościołem."
Państwo teoretyczne - Bartłomiej Sienkiewicz
Ucho igielne - Wiesław Myśliwski
"Wszystkie pytania, jakie sobie w życiu zadajemy, sprowadzają się do tego jednego, czy warto było.

"
Z powrotem na ziemię. Spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich. - Andrzej Kajetan Wróblewski

Trochę powrót do dawnych lektur. Książka z 1980 roku w całości poświęcona polemice z książkami Ericha von Dänikena. Bardzo popularnego pisarza propagującego w swoich książkach, że życie pojawiło się za sprawą cywilizacji pozaziemskich. Widać musiały książki robić wrażenie, na polskich uczonych, skoro pojawiło się " Z powrotem na ziemię". Warto przeczytać książkę, choć zwolenników teorii von Dänikena już dzisiaj jest zdecydowanie mniej, a wiedza o cywilizacjach starożytnych znacznie większa. Jednak czy naukowcy są wstanie powstrzymać wyobraźnię rosnącą różne najdziwniejsze współcześnie teorie. Współcześnie całe rzesze ludzi wierzą w różnego rodzaju cudotwórców, płaskości Ziemi itp. Szkiełko laboratoryjne tego nie powstrzyma, bo czyta zdecydowaną mniejszość, a większość chce prostszych/cudownych tłumaczeń.

 
Mój szef jest idiotą - Thomas Erikson, Diana Hasooni-Abood
"Jest mnóstwo szefów, którzy nie powinni nawet dostać kluczy do biura. M.in.
• Szef, który oczekuje, że będziesz czytał w myślach.
• Szef, który chce podejmować wszystkie decyzje sam.
• Szef, który nie mówi nic wprost, ale liczy na to, że i tak zrozumiesz.
• Szef, który wymaga posłuszeństwa tylko dlatego, że jest szefem"
Miłość nie jedno ma imię - Pierre La Mure, Aleksandra Frybesowa
"Dobra żona to największy skarb, jaki może przypaść człowiekowi w udziale, nawet jeśli czasem wydaje mu się, że jest inaczej."
Miłość nie jedno ma imię - Pierre La Mure, Aleksandra Frybesowa
"Czasem mam wrażenie, że ludzie po to wymyślili religie, aby mieć powód do wzajemnej nienawiści i mordów... Więcej krwi przelano w imię Boga niż dla jakiejkolwiek innej sprawy. Z chwilą gdy w grę zaczyna wchodzić religia, ludzie tracą zdrowy rozsądek. A przecież wszystkie religie uczą dokładnie tego samego; wszystkie nakazują dobroć, wyrozumiałość, uczciwość..."
Miłość nie jedno ma imię - Pierre La Mure, Aleksandra Frybesowa
"Ale czy żyła kiedyś na świecie kobieta, którą chciałaby na męża anioła?"
Hannah Arendt i Martin Heidegger. Historia pewnej miłości - Antonia Grunenberg
"Gdy istnieje wolność polityczna, zasadza się ona na wspólnym działaniu wielu, którzy zmierzają do utworzenia wspólnoty charakteryzującej się poziomym podziałem władzy i poszerzeniem swobód obywatelskich."
Hannah Arendt i Martin Heidegger. Historia pewnej miłości - Antonia Grunenberg
"Heidegger [...] udowodnił, że współczesne połączenie wiedzy i postępu technicznego doprowadziło do nieodwracalnie wyobcowania człowieka w świecie."
Rzeczy, których nie wyrzuciłem - Marcin Wicha
"Dobra awantura wymaga wprawy. Dobra awantura wymaga ostrożności.
Nie krzyczeć. Nie używać argumentów, które obrócą się przeciw nam. Nie miotać gróźb, których nie potrafimy spełnić. Umiejętnie rozgrywać swoje karty, nawet gdy są słabe."
Ameryka w ogniu - Omar El Akkad, Jacek Żuławnik

Uff, jakoś dobrnąłem do końca. Dawno się tak nie wynudziłem, pierwszy raz trafiłem na książkę o tak radykalnie odbiegającej od powszechnych dobrych ocen. Skusiły mnie recenzje wizji przyszłości wywołanej zjawiskiem ocieplania się klimatu. Nic z tego. Toczące się życie w namiotowym obozie dla uchodźców. Ktoś snuje jakieś opowieści o dawnej Ameryce, ale chyba tylko dla wypełnienia ilości zaplanowanej słów na dzień. Żadna z osób nie jest na tyle wyrazista, aby warta była uwagi. Rozdziały przeplatane są quasi-dokumentami mającymi chyba na celu uwiarygodnienie wydarzeń opisywanych, ze skutkiem marnym. Z cała pewnością to nie „Uległość” Houellbecq’a, o Orwelu, Zamiatinie i Huxley’u nawet nie wspominam.
Może jednak z drugiej strony książka do mnie nie trafiła, albo za dużo obiecywałem sobie po niej. Ponoć nawet najgorsza książka czegoś uczy, mnie nauczyła poczekać na opinię czytelników. 

Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej - Jerzy Pilch
"Mimo wszystko nie potrafiłbym zasnąć w mieszkaniu całkowicie pozbawionym książek."
Naturalista - Andrew Mayne, Jacek Żuławnik (Tłum.)
"Kiedy życie stawia człowieka w sytuacji zero-jedynkowej, wówczas zyskuje on niezwykłą przejrzystość myśli."