27 Obserwatorzy
30 Obserwuję
dariuszkarbowiak1

Moje książki

Uwielbiam czytać, czasem piszę

Ważne pytania

Głupie pytania. Krótki kurs filozofii - Jan Hartman

Roman Ingarden mawiał, że nie ma głupich pytań. Jan Hartman jednak zafundował nam krótki kurs filozofii pod tytułem „Głupie pytania”. Może dlatego głupie bo stale zadawane? Jednakże jak tu nie zadawać pytań, które niezmiennie niepokoją człowieka o Boga, o prawdę, o wolność, co z nami po śmierci. W stale zmieniającej się rzeczywistości te pytania nigdy nie tracą na aktualności, natomiast odpowiedzi wzbogacają o nowe fakty, zmieniając dotychczasowy pogląd.

Ta niewielka książeczka pozwala także na refleksyjne spojrzenie na siebie i swoje postępowanie etyczne, choć jak pisze autor: „Grzebiąc w kwestiach moralnych, dokopiemy się zawsze własnych win. A jako, że skłonność do zmiany swojego postępowania nie należy do najsilniejszych namiętności, wolimy unikać uświadomienia sobie, że jesteśmy nie w porządku, i w dodatku nic nie zamierzamy z tym zrobić.”

Za sprawą Jana Hartmana mamy możliwość zapoznania się z poglądami współczesnych filozofów, ciekawie przedstawia się rozdział poświęcony nie tyle filozofii co – moim zdaniem – trochę futurologii „Jak dobrze urządzić ten świat?”. Ciekawe postawione tezy i problemy z jakimi w niedalekiej przyszłości zmierzy się świat jak choćby kontrola urodzeń.

Reasumując warto sięgnąć po książkę „Głupie pytania” z cała pewnością nie staniemy się głupsi, a wręcz przeciwnie na wiele zjawisk spojrzymy bardziej rozumnie.

Polecam zaznaczam jednak, że mimo iż zamierzeniem autora było przedstawienie filozofii w sposób popularny, nie jest to łatwa lektura.